Domů Kočky Mainská mývalí kočka aneb elegán s protáhlým tělem

Mainská mývalí kočka aneb elegán s protáhlým tělem

Sdílejte

Kočičí rasy jsou různorodé, každý jistě zná „obyčejnou“ kočku evropskou, ale také „Peršanku“ nebo norskou lesní kočku. Na výsluní popularity je také mohutná mainská mývalí kočka, jejímž přímým předkem je právě divoce žijící „Norka“. Samci mají až dvanáct kilo a jejich huňatý ocásek opravdu nepřehlédnete. Elegantní výraz ve tváři těchto polodlouhosrstých koček mohou obdivovat lidé po celém světě, Mainská mývalí se mimochodem běžně chová i u nás.

Původ mají v USA, chovají se už více než půl druhého století

Plemeno bylo oficiálně zaregistrováno v americkém státě Maine již v roce 1861, máme tak za sebou více než půl druhého století života s těmito nádhernými kočkami. Desítky chovatelů si oblíbily toto plemeno i v ČR či na Slovensku. Nezapomeňte, že tohle vážně není kočka do garsonky a nebude jí dělat problém ani větší zahrada. Naopak, majestátní Mainská kočka dokáže zastrašit ostatní kočky v okolí před návštěvou stavení jediným pohledem.

Samci váží běžně 9 až 12 kilogramů, samice jsou o něco lehčí (5 až 7 kg), každopádně jsou to oproti běžné kočce domácí poměry dosti nestandardní. Dospělost u nich ale nepřichází zrovna brzy, obvykle se dají prohlásit za plně dorostlé až jako tří nebo čtyřleté. Jedno z nejpřítulnějších kočičích plemen, které si rádo hraje i v pokročilém věku a dokáže si najít cestu i ke psům a malým dětem. Jsou to velmi společenské kočky, které se od mnoha dalších jiných plemen zásadně odlišují.

Kromě toho, že tak trochu vypadá jako mýval díky velmi huňatému ocásku, doslova miluje vodu a nevadí jí plavání. Mňouká velmi tiše, rozhodně nejde o hlasitě se projevující kočky. O to více jsou aktivní při lovu hlodavců a jiných drobných živočichů. Velice hustá zimní srst, robustní tělo, pevné pouto s rodinou. Co si více ještě přát, že?

Sdílejte