Domů Psi Proč si psi tak dlouho vybírají místo, kde se vykadí? Dělá to...

Proč si psi tak dlouho vybírají místo, kde se vykadí? Dělá to i váš pes?

Sdílejte

Všichni psi kadí, ale někteří si vyberou místo mnohem déle než ostatní.

Musí váš pes čichat každý plotový sloupek před nasazením? Možná vás to překvapí, když zjistíte, že za tím je věda. Pokud vašemu psovi trvá dlouho, než se rozhodne, kde má kadit, není v psím vesmíru sám.

Od teritoriální strategie až po zarovnání magnetických pólů Země má váš pes dobré důvody, aby věnoval výberu svůj čas.

„Zelené“ pytle na bobky jsou pro rodiče psů šetrnou volnou k ochraně životního prostředí.

Takže, proč se psi tak dlouho rozhodují o perfektním místě pro to udělat bobek? Existují čtyři hlavní důvody: vyčichat vůně ostatních psů, úzkost, rozptýlení, ale i magnetické póly.

Kadění = Sociální interakce pro psa

Kontrolujeme si vzájemné aktualizace stavu online – a hej, mnoho našich domácích mazlíčků má své vlastní účty Instagramu. Ale pro psy je to všechno o vůních.

Eliminace (tj.kadění a močení) je jedním z nejrozmanitějších a nejefektivnějších způsobů komunikace psů. Proto jsou požární hydranty tak populární: jsou jako zaneprázdněná skupina psího světa na Facebooku.

Místo, které si vybral váš pes, pošle ostatním psům zprávu o tom, kde byl a co dělá. Když se po dlouhou dobu čichá, čte zprávy od jiných zvířat.

Podle Carla Siracusy, ředitele služby pro drobné chování zvířat ve veterinární nemocnici University of Pennsylvania, „Tyto zprávy mohou vašemu psovi sdělit, kolik dalších psů je v bezprostřední blízkosti, pohlaví těchto psů… zda je konkrétní pes přítel nebo nepřítel, co měl na oběd a kdo byl poslední v oblasti. 

U některých psů slouží „zprávy“ zakódované v sekretech vůně v odpadu jiných psů jako narážky, díky nimž se také vymočí. To je důvod, proč váš pes někdy kadí hned vedle hromady jiného psa. (Možná je to vhodná doba, abych vám připomněl, abyste měli vždy po ruce pytlík!

Úzkost při výkonu a umístění

Pokud je váš pes nervózní v jiných oblastech života, může být nervózní, tam, kam jde na toaletu.

Stejně jako lidé mají někteří psi obtíže jít na toaletu na „veřejných“ místech. Znám psa, který odmítá kadit na procházkách, ale když se vrátí domů, udělá to v rohu svého dvorku.

Někteří psi potřebují klid a ticho, aby svou práci dokončili. Pokud se váš pes vyhýbá vyměšování na veřejnosti, zkuste jít po prázdných ulicích nebo během klidnějších časů dne.

Psi mohou také rozvíjet povrchové preference, když jsou mladí. Například některá štěňata dávají přednost měkkým, travnatým povrchům.

Můj pes je fanouškem kadění v břečťanu a dalších zarostlých rostlinách. 

MAGNETICKÉ PÓLY

Otáčí se váš pes v kruhu dříve, než zaujme pozici zadku? Za to můžete poděkovat magnetickým pólům! Je to pravda: podle publikace zoologie mohou psi dávat přednost vylučování těla postaveného podél osy sever-jih.

Studie sledovala vylučování psů (močení i vyprázdnění) a další vlivy, jako je denní doba, úhel slunce a rychlost a síla větru.

Nakonec vědci provádějící studii nechali přesvědčivé důkazy o tom, že magnetická pole Země by mohla ovlivnit, jak a kde se váš pes vykadí.

Magnetická pole, preference povrchu, podmíněné návyky a komunikace mají silný vliv na upřednostňované preference vašeho psa.

Ale někdy to vašemu psovi trvá déle, protože je prostě rád venku. To je pravda, váš pes by mohl být v klidu!

Psi, kteří se dostanou mimo domov pouze tehdy, když je čas jít se vyprázdnit, se dozvídají, že jakmile to udělají, budou vzati zpět domů.

Mohou čichat kolem, chodit pomaleji a věnovat svůj čas výběru místa, kde se dá kadit, aby zůstali venku déle.

Můžete pomoci zvrátit tuto věc tím, že se ujistíte, že váš pes dostane dostatek čerstvého vzduchu bez časové krize.

Pracujte na poklidné procházce nebo venčení na zahradě, než abyste chtěli rychle jít domu.

 

 

Sdílejte