Domů Kočky Jak se projevuje kočičí demence? Změnou chování i ztrátou orientace!

Jak se projevuje kočičí demence? Změnou chování i ztrátou orientace!

Sdílejte

Víte, co je to dysfunkce? Je to narušená či odchylná funkce orgánů. S těžkým srdcem vám musíme oznámit, že i kočky mohou trpět něčím podobným jako je Alzheimerova choroba u lidí. U většiny koček se kočičí demence může objevovat pokud jsou starší 11 let. Pokud včas poznáte, že vaše kočička začíná trpět počáteční demencí, a odhalíte ji, může to být dobrým začátkem k úspěšné léčbě.

Na všechny choroby na které lidi trpí, mohou trpět i naše zvířata, věděli jste to? Pokud je vaší odpovědí ne, jste tu správně, rádi vás obeznámíme s jednou chorobou, kterou trpí i kočičky. Nikdo nechce mít nemocnou kočku, proto vám představíme kočičí demenci a její projevy, abyste se ji v případě u vaší kočičky mohli vyhnout a zachránit jí život.

Nechcete, aby vaše kočička trpěla demencí? Zde vám ukážeme pár náznaků, které by kočičí demenci mohli značit.

1. Změny v chování

Kouká vaše kočka do zdi třeba i několik minut? Nesmějte se tomu, může opravdu trpět demencí. Kočička, která trpí počínající demencí, se může vyhýbat vaši rodině, příčinou můžou být výpadky paměti a vaše kočička si vás nemusí pamatovat. Pokud se s vámi kočička mazlí a najednou se začne chovat odtažitě, agresivně a její chování může být bez důvodu nepřístupné, příčinou může být také demence. U koček není normální, když se z minuty na minutu jejich chování změní. Vy si myslíte, že trpí nějakou duševní chorobou, může to být demence, kterou není radno přehlížet.

2. Změna vokalizace

Mňoukání je u koček zcela normální, ale změny ve vokalizaci byste si měli všimnout hned. Vokalizace znamená, že vaše kočička náhle změní tón, výšku či hloubku jejího mňoukání. Pokud je z jejího mňoukání slyšet žal a bolest, příčinou nemusí být nějaká ztráta něčeho pro ní blízkého. Kočička, která trpí demencí, často trpí i nadměrnou vokalizací a její mňoukání příliš zesiluje, takové mňoukání pro naše uši není vůbec příjemné, naopak otravné. Snažíte se kočce vysvětlit, ať přestane mňoukat. Bohužel kočičce, která má nervovou poruchu to nevysvětlíte. Bylo by tedy na místě navštívit s vaší kočičkou veterináře.

3. Ztráta orientace

Ztráta orientace nebo takzvaná dezorientace může být jednou z hlavních příčin kočičí demence. U koček se tento stav nazývá kognitivní dysfunkcí, to znamená poznávacím narušením. Měla vaše kočka oblíbené místo, kde si lehávala a trávila tam ráda svůj čas? Při demenci kočička na její místo zapomene a místa často střídá. Kočky bývají hodně zmatené a mají problém i s měřením vzdálenosti, třeba při výskoku či běhu. Mohou narážet do skříní, zdí, nebo i do vás. Pokud si všimnete, že má kočička velké problémy s orientací, začněte to řešit.

Další příznaky kočičí demence

Stále si nejste jistí, jestli vaše kočička netrpí demencí? Máme tu pro vás ještě pár možných náznaků, které by ji mohly značit.

Nejhlavnější tedy je zmatené chování, kočička nepobírá příliš mnoho věcí okolo, to vede k úzkostlivým stavům. Vykonala kočička potřebu na jiném místě, nebo mimo její záchůdek? Mohla zapomenout na místo její toalety. Kočičky často nereagují na volání, jejich jména a omezují jejich hygienu. Některé kočky můžou ztratit zájem o jídlo nebo zamění krmivo za jiné, jsou vybíravé, krmivo které jedly doteď jim už nechutná a nechtějí ho jíst. Spí málo, nebo naopak hodně, důvodem u nespavosti koček může být strach, kočičky si vytváří různé fobie, které jim brání ve spánku, jsou vytřeštěné a bojí se na chvíli zavřít oči. Na každý zvuk tedy reagují dost špatně a vyděšeně.