Mít doma jak kočku, tak i psa, může být kolikrát pořádné sci-fi. Mazlíčci mají svůj vlastní jazyk, kterým se dokážou bezpečně domluvit se zvířecími kamarády svého druhu, dojde-li ale na vzájemnou komunikaci mezi kočkou a psem, může to být docela problém. Jestliže chcete, aby vaše kočka i pes ve společné domácnosti žili v příjemné harmonii a navzájem se respektovali, měli byste si přečíst náš dnešní článek. Poradíme vám v něm, jak zajistit domácí pohodu pro oba mazlíčky.
5 tipů, jak zajistit vzájemné soužití mezi kočkou a psem
Zde je 6 užitečných tipů, s jejichž pomocí vytvoříte harmonické zázemí. Uvidíte, že se vám podaří každému mazlíčkovi zajistit to nejpříjemnější zázemí i s ohledem na to, že se o něj bude muset dělit s jiným zvířecím kamarádem. Spokojení budou jak vaši chlupatí přátelé, tak i vy!
Tip číslo jedna: dobře si rozmyslete stáří vašich mazlíčků
Zvážit stáří obou mazlíčků je určitě na místě. Pakliže už doma jednoho mazlíčka máte a pořizujete k němu druhého, zamyslete se nad tím, jaký věkový rozestup mezi nimi bude ideální. Kdo má doma kočku, doporučujeme mu pořídit si psa ve štěněčím věku. Malá štěnátka se mnohem rychleji a jednodušeji přizpůsobí hranicím kočky, která má v případě, že v domácnosti byla jako první, jasně navrch.
Tip číslo dva: zvažte plemeno psa
Chcete ke své kočce pořídit ještě psa? V tom případě je dobré popřemýšlet, jaké plemeno bude pro společné soužití ideální. Jsou totiž plemena, která mají daleko větší potřebu a vnitřní touhu pronásledovat kořist. Mluvíme zde například o teriérech, kteří mají zálibu v tom, že pronásledují zvěř. Kočky mají přirozený instinkt před psy utíkat. To znamená, že se samy o sobě budou mít na pozoru a budou se jimi cítit ohrožené. Proč jim zbytečně komplikovat život tím, že si domů bez rozmyslu pořídíte plemeno, které má v povaze chuť lovit?
Tip číslo tři: přizpůsobte svůj domov zvířecím kamarádům
Přizpůsobit svůj domov mazlíčkům je dobrý nápad. Divili byste se, že mnohdy i zdánlivá maličkost může snad předejít problémům, které by při společném soužití kočky a psa mohly nastat. Doporučujeme na dveře nainstalovat dětskou bránu. Ta kočce umožní kdykoli uprchnout z dosahu psa, pokud bude cítit, že si od něho na chvíli potřebuje odpočinout, nebo až bude mít potřebu být jednoduše sama. Kočce zároveň radíme pořídit nějaké škrabadlo, které bude vysoké a umožní jí sledovat psa shora. Dodá jí to pocit bezpečí, když ho bude potřebovat.
Tip číslo čtyři: pozor na první setkání
První setkání kočky a psa může být pořádně divoké. Kočka začne prskat, pes naopak štěkat a doma tak budete mít pořádně veselo. Obranou reakcí kočky je, že se okamžitě naježí, pes by zase mohl po kočce automaticky vystartovat. Jak tomu předejít? Jednoduše! Při prvním setkání buďte o krok napřed a psa dejte na vodítko, což vám nad ním dá kontrolu a zároveň vám to pomůže předejít scénáři, který možná vídáte ve filmech: kočka a pes se zběsile honí po domácnosti, nábytek padá, vázy se rozbíjí a všude lítají chlupy.
Tip číslo pět: připravte psa na příchod kočky
Máte-li doma pejska a chcete k němu pořídit ještě kočičku, připravte ho na to s předstihem. Rozhodně není na místě psa zaskočit novým kamarádem a překvapit ho tak naprosto nepřipraveného, to by nemuselo dopadnout dobře. V den, kdy dojde na první seznámení, radíme vzít psa na opravdu dlouhou procházku nebo si s ním vydatně pohrát na zahradě. Proč? Pes se takovým dováděním patřičně unaví, takže mu už nezbude tolik energie, aby měl chuť prohnat nového člena rodiny po domácnosti.