Kočky může potrápit stres úplně stejně, jako nás lidi. My si jen bohužel velmi často myslíme, že jsou tohle čistě lidské problémy, které jdou úplně mimo zvířata. Pravda je ale taková, že se i kočky mohou cítit vystresovaně. Zajímá vás, jak to poznáte? A jestli vůbec? Naštěstí je mnoho signálů, které vám naznačí, že u vaší kočky nastala změna chování. A tady je pár signálů, jak to správně a co nejdříve poznat.
1) Skrývá se
Kočka, která se cítí vystresovaná, že její svět ve kterém žije, není správný, má tendenci se skrývat. Jejím přirozeným chováním je si hledat co nejklidnější a nejbezpečnější místo, tak aby jí jen tak někdo nenašel, nerušil. Až se kočka uklidní, sama vyleze, nemá smysl jí z jejího místa násilím tahat.
2) Značkuje cizí území
Kočka, která nesnese v jejím blízkém okolí jinou kočku, kocoura nebo jakékoli jiné zvíře, se jimi cítí ohrožena. To povede k tomu, bude často močit, neboli značkovat okna, dveře, zdi – prostě cokoli, kde ucítí výskyt svých protivníků. Její záchůdek musí být na správném místě, nejlépe kde se na ní nedostane dítě, pes nebo kdokoli, kým by se cítila ohrožena, pokud byste jí neměli na bezpečném místě, reagovala by zrychleným dýcháním, nebo močením na místě, kde by s cítila bezpečněji.
3) Více se olizuje
Nejčastější nadměrné olizování srsti, především na bedrech, na ocasu, na vnitřních stranách stehen, v oblasti třísel, na břiše a hlavně na hrudních končetinách. Jelikož se kočky myjí často v době, kdy jsou samy, tak si majitel nevšimne dlouhého lízání. Na olizovaných místech pak nejčastěji dochází k pleši. Olizovaní kočky berou nejen jako očistu a odstraňování parazitů,ale právě nadměrné olizování jako následek stresu. Pro ně olizování slouží jako uklidnění nebo uvolnění. Reagují tak na změny prostředí, nebo když se na obzoru objeví někdo z koho má kočka strach (například jiná kočka,dítě,pes…).
4) Nemá chuť k jídlu
Když přestane žrát nebo nesní tolik co dříve, může jít klidně o zdravotní problém, ale také o psychický stav kočky. Může prožívat větší stres. Kočka má velký apetit, vše ochutná, ale když jí něco nesedne, vyvolá to zažívací problémy. Ve vaší kočce může nastat blok a něco, co jí způsobilo bolesti už nesní, což my opět můžeme brát hnedle jako ,že je nemocná. Naopak i kočka si chuťově může vybírat, tudíž pokud jí něco nesedne, může si vytvořit blok a když jí neustále budeme dávat to, co ona odmítá, tak je sama z toho ve stresu. Poté jsme ve stresu i my, neboť nastane strach o kočku a to ani samotné kočce nepomůže, protože z nás vycítí napětí.
5) Je agresivní
Kočky agresi projevují vůči lidem, ale pokud žijí s jinými kočkami, tak raději vyzvou je, než aby soupeřili s dvounožcem, který jim plní misky. Kočky neprojevují agresi jen kousáním a škrabáním, ale tato nelibost se může projevit i velmi nenápadně, že si toho sami jen tak nevšimneme. Signály, které upozorňují člověka, že se něco děje, jsou třeba zlověstné pohledy nebo značkování věcí. Častým spouštěčem agrese u koček je změna v domácnosti – například nový člen rodiny, jako je miminko, nové zvířátko, partner, ale i vynucené mazlení s člověkem.
6) Zvýší hlasitost vokalizace
Úzkostná kočka většinou reaguje hlasitým mňoukáním. Rozhovor buď mezi kočkami nebo kočkou a člověkem, může být jen zoufalým tónem, ale taky dosti hlasitým. Například v noci kočka potká kočku, nesedí si a jejich tónem spolu komunikují hlasitě.
Příznaky nepodceňujte
Jestliže vaše kočka dělá některý z těchto příznaků, na nic nečekejte a zasáhněte. Kočky vám také mohou naznačovat, že je něco bolí a mají nějaké fyzické onemocnění, nebo zažily nějaký duševní otřes či jim nevyhovuje změna v domácnosti. Pokud se změní chování vaší kočky natolik, že vám to přijde až moc nenormální, tak jí radši vezměte k veterináři. Ujistíte tak i sami sebe, že je v pořádku, ale zároveň také předejdete tomu, že byste něco zanedbali a kočka zbytečně trpěla. Jakmile budete mít jasno, jestli je či není vaše kočka ve stresu, můžete přistoupit k metodám, které jí nadměrného stresu zbaví.