Křečci jsou velmi aktivní stvoření. Jsou neustále v pohybu a zpravidla je vidíte,jak vesele cupitají po kleci, lezou po ní nebo běhají v kolečku. Oni zkrátka pohyb potřebují a aktivně jej vyhledávají. Možná jste zpozorovali, že váš křeček tráví většinu dne v kolečku, ve které, neustále běhá a jak se zdá, má energie na rozdávání. Na první pohled to vypadá roztomile, ovšem nadměrné využívání kolečka, které bývá nedílnou součástí křeččí klece, může vašemu mazlíčkovi způsobit i úraz. Proč se křečci stávají závislými na běhání v kolečku?
Časté důvody, proč křečci často běhají v kolečku
Pozorovat křečka, jak neúnavně a vesele běhá v kolečku i několik dlouhých minut, může být docela zábava. Tahle drobná stvoření u toho vypadají rozkošně a milující majitel se nad takovou podívanou mnohdy rozplývá. Napadlo vás ale, že křeček mnohdy v kolečku běhá ne z toho důvodu, že by ho to kdovíjak bavilo, ale že ho k tomu vede něco jiného? A co tedy? Podívejte se společně s námi na nejčastější důvody, které křečky podvědomě nutí trávit v kolečku mnohem více času, nežli je zdrávo.
Důvod první: nudí se
Jak asi musí být křečkovi, který je celý den omezen pouze velikostí klece? Jak by bylo vám, pokud byste museli den co den trávit na stejném místě? Určitě se shodneme na tom, že byste se pravděpodobně velmi rychle začali nudit. A nudit se může i váš křeček. Právě nuda a stereotyp jsou nejčastějšími důvody, pro které křeček neváhá a jde raději donekonečna běhat v kolečku, nežli aby bloudil po kleci a dělal pořád to samé.
Důvod druhý: nemá žádné jiné hračky
Jak jsme již napsali na začátku článku: křečci jsou aktivní a potřebují mít možnosti pro vybití energie. K tomu skvěle slouží nejen tolikrát zmiňované kolečko, ale i další hračky – například tunely, domečky, žebříky a hračky, které mohou zdolávat, překonávat, lézt na ně nebo je třeba jen okusovat. Pakliže křečkovi nedopřejete žádnou jinou možnost zábavy vyjma kolečka, je logické, že se na něho upne. Kolečko pro něho bude představovat jedinou formu zábavy.
Důvod třetí: je to jeho instinkt
Křečci žijící ve volné přírodě jsou zvyklí uběhnout i několik mil při snaze najít jídlo. Z toho plyne, že potřeba běhat je pro ně přirozená, je to jejich vrozený instinkt. Za nadměrným běháním křečka v kolečku tak může stát i tahle přirozená potřeba. Věděli jste, že křečci jsou schopní uběhnout za noc třeba 8 kilometrů?
Důvod čtvrtý: má moc energie dodané stravou
Křeči jsou sami o sobě aktivní. To už jsme říkali a nechceme se opakovat. Jelikož mají sami od sebe hodně energie, musí jí nějak vybít, to je přece logické. Jenže mnoho majitelů dává svým křečkům příliš energetickou stravu, která množství energie v tak malém tělíčku ještě zvýší. Tím se automaticky zvýší i potřeba tuhle energii ze sebe dostat. Dejte si tedy pozor na to, co svému křečkovi sypete do misky. Díky stravě mohou být přehnaně hyperaktivní, což pro ně není zrovna výhra.
Rizika spojená s nadměrným běháním v kolečku
Závislost na běhání v kolečku s sebou přináší i určitá rizika. Je jasné, že svému mazlíčkovi nechcete ublížit a nechcete, aby si ubližoval i on sám. Níže vám vypíšeme možná rizika, která se s běháním v kolečku pojí a která mohou (ale samozřejmě nemusí) nastat.
Puchýře na nožičkách
Pokud bude křeček v kolečku běhat více, nežli je zdrávo, mohou se mu na nožičkách vytvořit bolestivé puchýře. Zabránit se jim dá třeba tak, že křečkovi pořídíte kolečko s pohodlnějším povrchem pro tlapičky – pozor si dejte na kolečka s kovovými příčkami, ta nejsou vůbec vhodná.
Vyčerpání
Čím více křeček běhá, tím více energie ze sebe vydá a tím více bude vyčerpaný. Vyčerpanost následně může vést k tomu, že u křečka dojde k dehydrataci nebo hypertermii. Pokud se křeček po aktivitě v kolečku nenapije, mohlo by se stát, že se zhroutí a tento stav by pro něho mohl být i smrtelný.