Česká republika je známa, že hodně rodin vlastní pejska či kočičku. Skoro polovina českých domácností má alespoň jednoho psa. Jak je to s vycházením, tedy jeho venčením, když vy jako páníček dostanete do karantény a musíte dodržovat povinnou 14ti denní izolaci?
Jestli máte doma pejska a byla vám nařízena karanténa, jistě vás bude zajímat, jak je to s venčením. Musíte se připravit na velkou změnu. Tisková mluvčí Krajské hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová situaci vysvětluje takto: ,,Psa lze venčit za určitých podmínek a jen v případě, že člověk nemá jinou možnost. Tedy že nemůže říct sousedovi nebo příbuznému, aby za něj psa vyvenčil. Pokud člověk žije sám a nemá nikoho, kdo by psa vyvenčil, může ven, ale platí, že musí jít ráno nebo večer a nezdržovat se venku dlouho.“
Tip pro vás: Nezapomeňte si před a po každém kontaktu se svým mazlíčkem umýt ruce dezinfekčním mýdlem.
Zásady venčení psa, když jste v karanténě
- Majitel čtyřnohého mazlíčka, který jde venčit, by měl mít roušku!
- Člověk v karanténě by měl od ostatních lidí udržovat bezpečnou vzdálenost, která by měla být minimálně 1,5 metru a ideálně 2 metry.
- Páníček v izolaci, který jde venčit, také nesmí vyhledávat kontakt s jinými lidmi, aby dále nerozšiřoval koronavirus. Na popovídání se sousedy tak musí na nějakou dobu zapomenout.
Státní zdravotní ústav (dále jen SZÚ) na svých stránkách vydal manuál Rady a doporučení pro domácí karanténu, který si přečtěte, ať už jste majitelem psa, či nikoliv.
Věděli jste, že za porušení opatření proti koronaviru hrozí pokuta až do výše 3 000 000 korun?