Domů Psi Jak poznáte, že je váš pes antisociální? Známe 4 příznaky!

Jak poznáte, že je váš pes antisociální? Známe 4 příznaky!

Sdílejte

Má váš domácí mazlíček problémy s chováním? Neví jak se v různých situacích správně chovat? Může být antisociální! Prozradíme vám, jak včas rozpoznat příznaky a napravit jeho nesprávné chování.

Pes, který je dobře socializován respektuje všechna vámi určená pravidla a pozná své místo. Socializace psa začíná už od narození, kdy matka začne učit svá štěňátka jak by se správně měla chovat, jak neměla a obeznámit je s případným trestem, který by mohl následovat po porušení pravidel. Problém vzniká ve chvíli, kdy se pes dostane do rukou lidí, kteří jsou lhostejní k důležitosti ve výchově a neumí nastavit pravidla, které by měla psa dobře socializovat a naučit ho poslušnosti.

4 příznaky, které naznačují, že je váš pes antisociální

Myslíte si, že pes který se nesnese s ostatními psy je antisociální? Pletete se. V dnešním článku vám ukážeme
4 nepřehlédnutelné příznaky, které jasně signalizují, že váš pes není dostatečně socializován.

Příznak číslo jedna: přehnaná radost

Vždycky když se vracíte zpět domů, váš pes po vás skáče nebo na vás štěká? Možná si myslíte, že to znamená jak se na vás Punťa už těšil, až se konečně vrátíte domů, ale není to pravda. Nadměrné vzrušení u psů způsobuje nedostatečná znalost pravidel o tom jak reagovat či jak se chovat v určitých situacích. Takovéto situace se projevují fyzicky či náhodně. Pokud je váš pes ve stavu přehnané radosti, není možné ho uklidnit. Zastavte toto chování. Když okolo vás začne váš pes poblázněně jančit a skákat, ignorujte ho. Také myslete na to, že je důležité zajistit dostatečné cvičení na odčerpání nadměrné energie, třeba dlouhými procházkami.

Příznak číslo dva: nepozná své místo

Dobře socializovaný pes pozná, kde přesně se nachází jeho místo. Na druhou stranu antisociální pes nerespektuje ničí prostor a co si umane, to udělá, kde se mu zachce. Prosí-li či dokonce žebrá váš pes o jídlo, nebo skáče po lidech, kteří přijdou do domu, upravte jeho chování tím, že mu ukážete váš prostor, do kterého nesmí zasahovat. Tím máme na mysli odsunutí nebo vytlačení vašeho psa pryč, kdykoliv naruší váš osobní prostor. Pokud vás pes pořád neposlouchá a porušuje vaše pravidla, zpřísněte je, nebo mu je dobře vysvětlete. Vy si myslíte, že když vás pes neposlouchá, má z vás pouze srandu, ale tak to není. Ano, někdy to pes naschvál dělat může, ale ve většině případech je to špatné pochopení pravidla, které jste mu určili.

Příznak číslo tři: vyhýbá se ostatním

Nejjasnějším náznakem u antisociálního psa je, že se snaží nepřijít do styku s jinými zvířaty nebo lidmi, obzvláště cizinci. Pokud váš pes opakovaně utíká nebo se něčemu záměrně vyhýbá, pokuste se zapracovat na obnově jeho důvěry. Je možné, že se stalo něco, na čem jeho důvěra dříve ztroskotala a on se teď bojí, aby se to neopakovalo znovu. Obnovte jeho důvěru a naučte ho vám věřit. Pokud bude věřit vám, začne se méně bát okolního světa a bude vypadat šťastněji, máte vyhráno. Pokud ale pejsek stále dává najevo, že se bojí a nechce přijít do styku s nikým jiným, požádejte hosty, nebo pro pejska neznámé lidi, aby ho ignorovali a vyhýbali se očnímu kontaktu s pejskem. Bude-li se pejsek v jejich přítomnosti po čase cítit komfortněji, najde si svojí vlastní cestu, jak se s cizími lidmi sblížit a jeho strach opadne.

Příznak číslo čtyři: při venčení dělá problémy

Začne vás váš pes silou tahat, když někde spatří jiného psa, nebo nějaké zvíře? Znamená to, že pes od vás nedostává vedení, které potřebuje na druhé straně vodítka od člověka. Samozřejmě, že zaujímáte pozici vedení, aby pes nikam neutekl, to ovšem ani zdaleka nestačí. Naučte se být klidní, jak vy tak váš pes a nenechte ho aby vás tahal. Pokud pejsek stále nedokáže setrvat v klidu, sežeňte si někde proutek či klacík a dejte mu najevo, že pokud vás nebude poslouchat, je možný fyzický trest a tzv. ,,dostane na zadek“.