Domů Ostatní Jak psa připravit na příchod nového člena rodiny

Jak psa připravit na příchod nového člena rodiny

Sdílejte

Příchod nového člena rodiny může být pro psa velmi stresující událost. Jestliže máte domácího mazlíčka a plánujete si pořídit miminko, měli byste svého zvířecího kamaráda na tuhle novinku připravit. Určitě není na místě tvářit se, jako by se nic nedělo a v den D jednoduše miminko přinést domů a čekat, jak se pes zachová. Může to být sebevětší milouš, ale nikdy nevíte, jak zareaguje. Proto je v pořádku být o krok napřed a získat celou situaci dokonale pod kontrolu.

Několik užitečných rad, jak psa připravit na příchod nového člena

Možná jste ze setkání dítěte a psa nervózní. A věřte, že pociťovat nervozitu je v tomto případě v pořádku. Pes byl až do této chvíle zvyklý, že vás měl jen sám pro sebe a najednou se bude muset dělit. Je normální, že pociťujete obavy, jak na tuhle výraznou změnu zareaguje. Máme pro vás několik rad, díky kterým zvládnete psa na příchod nového člena připravit. A příprava se vyplatí, tomu věřte!

Rada první: zvažte základní kurz poslušnosti

Někteří majitelé psů radí, abyste mazlíčka přihlásili do základního kurzu poslušnosti. I odborníci se shodují na tom, že psi, kteří tento kurz úspěšně absolvovali, mnohem lépe zvládali nastalé změny. Na kurzech se pes naučí nejen základním povelům, ale zároveň během nich dochází i k vytvoření daleko silnější vazby mezi psem a jeho majitelem.

Rada druhá: popřemýšlejte nad kastrací

Jedním z preventivních opatření je kastrace psa. Neříkáme, že je to nutné a rozhodně vás nikdo nenutí k tomu, abyste svého psa tomuto zákroku vystavili. Rozhodnutí je samozřejmě jen na vás. Je dokázáno, že kastrovaní psi nemají tak silné teritoriální pudy, což znamená, že nemají takovou potřebu chránit si své území, nejsou tolik agresivní a je zde vysoká šance, že příchod nového člena domácnosti přijme mnohem lépe.

Rada třetí: zamezte psu přístupu do dětského pokoje

Pakliže nechcete, aby pes chodil do pokoje miminka, ukažte mu to dopředu. Ještě před narozením dítěte do dané místnosti psa nepouštějte, zavírejte dveře a dejte mu jasně najevo, že sem chodit nesmí. Pes nabude pocitu, že dané místo nepatří do jeho území, takže se nebude cítit nejistě nebo ohrožen, když se v dané místnosti bude dítko nacházet a nebude mít potřebu si své území chránit a hájit. Pokud nechcete psa přímo izolovat zavřenými dveřmi, nainstalujte mezi futra zábranu. Ta psa udrží za pomyslnou branou dětského pokojíčku, ale zároveň ho nepřipraví o možnost sledovat, co se uvnitř děje. Nebude se cítit odstrčený.

Rada čtvrtá: zvykejte pejska na pachy miminka

Psí čich je nadmíru vyvinutý, že si to snad ani neumíme představit. Je tedy logické, že bude reagovat na nové pachy, které se s příchodem miminka v domácnosti objeví. Psa na nového člena rodiny můžete připravit i tím, že už dopředu zkusíte prostředí kolem domu nebo bytu lehce poprášit dětským pudrem, případně doma můžete nechat pověšené prádlo, které bude vyprané v dětském pracím prášku. Pes si na nové pachy zvykne a nebude tolik nervózní. 

Rada pátá: zvykejte mazlíčka na dětské zvuky

Když už jsme zmínili psí čich, musíme se zmínit i o psím sluchu. I ten je velmi vyvinutý a citlivý na nové podněty. Nebude proto na škodu, když ještě před tím, než se miminko vůbec narodí, budete čas od času doma pouštět typické zvuky, jako je třeba dětský pláč, pokřik nebo smích. Nejdříve pouštějte potichu a sledujte, jak pes na zvuky reaguje. Pokud nebude reagovat jakkoli podrážděně a nevyvolá to u něho agresivní reakci, jste na dobré cestě a příště můžete na hlasitosti přidat.

Rada šestá: neodsuňte psa na druhou kolej

Důležité je i to, jak se zachováte, když se společně s miminkem vrátíte domů z porodnice. Měli byste pamatovat na to, že je potřeba se nejdříve patřičně přivítat s vaším mazlíčkem, pro kterého byla vaše nepřítomnost jistě z části hodně stresující. Určitě to neudělejte tak, že kolem něho po příchodu domů jen projdete a prakticky si ho nevšimnete. To by byla chyba, která by v mazlíčkovi mohla vyvolat podrážděnou reakci.