Ne každý pes je dokonalý a úžasně vycvičený. Každý pes je jiný a ne vždy jde dobře vycvičit. Ale jsou dány povely, které by měl zvládnout a umět opravdu každý pes – i ten který, je opravdu hodně antisociální. Jsou to povely, které jsou dobré pro jejich zdraví a bezpečnost. My si je teď společně rozebereme. Tak co? Umí váš pejsek úplně všechny?
1. K noze
Když dáte psům volnost a jde nějaký jiný pes, nebo váš pes spatří nějaké zvíře, okamžitě se za ním rozběhne a vy zařvete „k noze!“. Toto pravidlo by měl uposlechnout každý pes, i když mu někdy trvá delší dobu, než mu dojde, že jste na něj volali. Jelikož tento povel zná opravdu každý pejsek, je dobré při volání tohoto pokynu zařvat i jeho jméno, aby věděl, že je to opravdu na něj a ne na toho druhého. Toto je jeden z nejdůležitějších pokynů, protože nikdo nemá rád volně pobíhající psi, kteří jsou pak dotěrní a skáčou po vás, nebo vás očuchávají. Majitel pejska by měl být přo výkřiku dost rázný, aby pes pochopil, že se k němu musí urychleně dostat, nebo bude následovat trest. Až budete pejska učit tento pokyn, budete k tomu také potřebovat velkou dávku trpělivosti a spoustu jeho oblíbených dobrůtek.
2. Sedni!
Povel sedni, je povel, který našeho psa naučíme jako první. Tento povel mnoho lidem přijde důležitý a kladou na něj velký důraz. Psy tento povel učíme proto, že když potřebujeme, aby na chvíli pes seděl, tak si sedne a my máme jistotu v tom, že nám nikam nezmizí nebo neuteče. Tím, že pes zvládne tento povel, vám dává najevo, že dokáže opravdu poslouchat. Tento povel není pro psy těžký, jelikož sezení je pro ně zcela přirozená věc, kterou běžně dělají. Po výkonu vašeho pejsek nezapomeňte samozřejmě obdarovat nějakým pamlskem a pochvalte ho.
3. Zůstaň!
Díky slovu zůstaň přebíráme úplnou kontrolu nad psem. Je hezké, že jste svého psa naučili povel sedni, ale sednout si prostě v některých situacích nestačí. Pokud mu připravujete jídlo, nebo někam odejdete, váš pes sedět dál nebude. Půjde za vámi. Proto existuje povel ,,zůstaň“. Pokud máte poslušného psa, tak tento povel opravdu pochopí a zůstane dokud mu nedáte povel „volno“. Tento povel by i v mnoha situacích mohl pejskovi, možná i vám zachránit život. Jistě znáte tu situaci, kdy jdete na okraji silnice a váš pes vidí jiné zvíře a chce se za ním rozběhnout. Protože je to u silnice a na silnici patří automobily, proto když dáte pejskovi povel sedni a zůstaň, setrvá na místě a zabráníte tak vběhnutí pod kola kolem jedoucího auta.
4. Lehni!
Dalším často známým povelem je lehni. Tento povel je jeden z oblíbených. Sedni a zůstaň má za cíl pejska na malý okamžik uklidnit. Za to příkaz lehni používáme v situacích, kdy opravdu chceme, aby náš pes vypnul. Když máte psa v domácnosti a vaříte, je vám opravdu nepříjemné, když vám stojí v kuchyni a slintá, je to sice zcela přirozené, ale lidem to prostě vadí, proto povel lehni je pro tuto situaci jako stvořený. Pes nám dá na chvíli při vaření pokoj. Za dodržení tohoto povelu také pejska obdarujte nějakou lahůdkou.
5. Nesmíš! Nech to být!
Tyto dva povely určitě znáte a používáte je poměrně dost často. Tímto povelem pejska naučíte, co dělat může, a co naopak nesmí. Vzal vám někdy míč a kousal do něj? Povel ,,nech to být“ je na místě. Stejně tak v případě, že vám pejsek uteče a běží za cizími lidmi nebo zvířaty. Tento povel je na naučení úplně jednoduchý. Pejskovi hodíte míček, on pro něj poběží a vezme ho do tlamy, vy mu přikážete povel „nech to být“ a on ho okamžitě upustí. Po každém splněném povelu pejska vždy pochvalte a potěšte ho nějakým pamlskem, stejně jako on potěšil vás jeho snahou.